Regulatory obrotów silnika nie tylko dla przemysłu

Nie tylko w przemyśle ale i domach prywatnych często zachodzi potrzeba zmniejszenia czy zwiększenia obrotów dużych silników czy to małych silniczków. Takie zabiegi potrzebne są gdy wiatraczek w łazience za bardzo buczy bo jego obroty są nie dostosowane do naszych potrzeb, silnik w kosiarce za szybko wiruje albo ulubiona zabawka naszego dziecka za szybko jeździ. Wtedy każdy z nas zastanawia się czy jest jakiś prosty sposób by samodzielnie wyregulować obroty urządzenia, które posiadamy. Poszukując odpowiedzi na to pytanie sprawdziliśmy liczne oferty w internecie i znaleźliśmy dość szybko odpowiedź na to pytanie.

Jak wyregulować obroty silnika?

Aby móc płynnie regulować prędkość silników zasilanych prądem stałym czy to zmiennym możemy zakupić gotowe moduły dostępne w ofercie sklepu elektroweb. W zależności od potrzebnej mocy możemy dobrać dla siebie takie, które radzą sobie z prądem stałym i napięciem do 12V takie jak regulator obrotów silnika 12V lub czegoś grubszego kalibru na prąd zmienny potrafiącym obsługiwać urządzenia o mocy do 2000W lub 4000W regulator obrotów silnika 230V.

Jak podłączyć regulator obrotów silnika?

Sprawa z podłączeniem takiego modułu jest banalnie prosta. Producent płytek, które polecamy przewidział zaciski śrubowe, które upraszczają montaż i sprawiają, że cała operacja zajmuje dosłownie chwilę, a jedyne narzędzie jakie będzie nam potrzebne to śrubokręt. W przypadku modułów na prąd zmienny AC podłączamy przewody biegnące od źródła zasilania w 2 skrajne złącza śrubowe oznaczone jako IN, najczęściej będzie to przewód wpinany do gniazdka, w pozostałe 2 wolne złącza wpinamy przewody biegnące do naszego urządzenia, w którym będziemy regulować obroty. Kolejność podpięcia przewodów nie ma tutaj znaczenia. W przypadku regulatora obrotów na prąd stały DC należy zwrócić uwagę na złącza opisane jako VCC gdzie podpinamy + zasilania i GND gdzie podpinamy masę zasilania. Teraz pozostaje nam podłączyć w wyjścia oznaczone + i – przewody do silniczka. Obroty płynnie wyregulujemy potencjometrem znajdującym się na płytce modułu.