Obroża dla psa – jak wybrać tę właściwą?

Dla niektórych czytelników pytanie zadane w tytule artykułu może wydać się bezzasadne, ponieważ wybór obroży może pozornie wydawać się czymś banalnie prostym, a sama obroża dla psa czymś, co możemy kupić w kilka sekund po wejściu do sklepu zoologicznego. Okazuje się jednak, że myślenie takie jest błędne, a niewłaściwie dobraną obrożą możemy naszemu psu bardzo zaszkodzić. Jak zatem wybrać to akcesorium i na co zwrócić uwagę?

Po co Twojemu psu obroża?

Na to pytanie odpowiedź rzeczywiście jest banalna – obroży potrzebujemy do utrzymania kontroli nad psem, niezależnie od tego, czy korzystamy ze smyczy, czy z szelek. Obrożę można też wykorzystać na powieszenie przywieszki z imieniem bądź adresem psiaka, co może uratować mu życie po ewentualnej ucieczce, kradzieży lub innemu nieszczęśliwemu wydarzeniu.

Materiał obroży dla psa

Od tego, z jakiego materiału będzie wybrana obroża dla psa, w dużej mierze zależy jego komfort i to, jak chętnie będzie on ją ubierać. Należy więc zwrócić uwagę, aby obroża dawała nam kontrolę nad psem, lecz go nie uwierała, nie raniła i nie miała żadnych niekomfortowych wystających elementów. Niektóre obroże zrobione są z materiałów, które łatwo nasiąkają wodą, co może być mało przyjemne dla psa podczas deszczu i powodować nawet rozwój groźnych drobnoustrojów. Modele wydające z siebie dźwięki podczas ruchu psa również mogą być niezbyt chętnie odbierane przez pupila ze względu na jego bardzo wrażliwy słuch. Obroże skórzane, materiałowe – każde z nich, jeśli sięgniesz po wyrób odpowiedniej jakości i dopasujesz je do potrzeb psa, mogą się sprawdzić. Istotne jest więc, wbrew pozorom, to, jak dokładnie przyjrzysz się wybieranemu modelowi i czy dobrze przeanalizujesz jego wady i zalety.

Szerokość obroży

Szerokość obroży dla psa, jakiej potrzebujesz, będzie oczywiście inna w zależności od wielkości psa, lecz przyjmuje się, że powinna obejmować dwa kręgi szyjne, co w przypadku mniejszych psów może wynosić ok. 2 cm, a większych nawet do 4 cm. Zbyt wąska obroża sprawi, że psiak będzie czuć ból, a nawet krztusić się przy pociągnięciu lub mocnym utrzymywaniu go blisko siebie podczas spaceru.